Malá velká změna: volejbalistky Olomouce už nepatří pod SK, ale přímo pod univerzitu
Zdánlivě nenápadnou, ale o to důležitější změnou prošel během letošního jara a léta dosavadní oddíl extraligových volejbalistek Sportovního klubu Univerzity Palackého Olomouc. Po vystoupení ze svazku SK se úžeji přimkl přímo k olomoucké univerzitě a do nové sezony tak půjde jako samostatný subjekt pod názvem VK UP Olomouc. Cílem této změny je soustředit na Hané to nejlepší z českého ženského vysokoškolského volejbalu
a vytvořit základ opravdu silné reprezentace pro prestižní světové univerziády.
Zatímco fanoušci sportovních kolektivů jsou v době soutěžních přestávek většinou nejvíce zvědaví na změny v kádru svého oblíbeného klubu, jejich vedení často musí řešit jiné, mnohdy i podstatně důležitější problémy a úkoly. Nejinak tomu bylo v posledních měsících i v případě ženského volejbalového extraligisty z Olomouce. Tradiční účastník evropských pohárů totiž změnil svůj právní status a po vystoupení ze Sportovního klubu Univerzity Palackého se stal samostatným subjektem – Volejbalovým klubem UP. „Během posledních let se totiž v SK UP Olomouc výrazně rozevřely nůžky mezi vrcholovým a rekreačním akademickým sportem, což pro nás přinášelo jisté komplikace pro soužití v této organizaci,“ vysvětlil změny doposud předseda oddílu volejbalistek SK UP a nyní též nového klubu Jiří Zemánek. „Přesto bych chtěl ještě i touto cestou, protože osobně už jsem tak samozřejmě učinil, poděkovat celému SK UP za dlouholetou výbornou spolupráci. Jsem rád, že se rozcházíme v dobrém,“ dodal Zemánek.
Hlavními výhodami změny jsou podle jeho slov úzká specializace a zaměření nového klubu čistě na ženský volejbal a s tím spojená větší akceschopnost a pružnost nového subjektu. “Naši partneři budou nyní přesně vědět, kdo je jejich konkrétním partnerem, což u organizace takové velikosti a s oddíly tak různých zaměření a zájmů, jako je SK UP, nebylo vždy zcela samozřejmé,“ podotkl šéf olomouckých volejbalistek.
A co mohou od pro ně zdánlivě nepodstatné a pouze formální změny očekávat fanoušci, které obvykle zajímají především sportovní výsledky a samozřejmě předváděná hra? „Díky přímému spojení s Univerzitou Palackého bychom se měli stát univerziádním centrem ženského volejbalu v České republice. Do budoucna se totiž v Olomouci počítá se vznikem resortního centra ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, podobně jako je Olymp Praha resortním centrem ministerstva vnitra a čerpá z toho značné výhody. Tento projekt má podporu i samotného Českého volejbalového svazu, jenž počítá se vznikem oficiálního statusu univerziádní reprezentantky a univerziádního národního výběru. O něco podobného už dříve neúspěšně usiloval klub volejbalistek Technické univerzity Liberec,“ uvedl Jiří Zemánek, podle nějž by družstvo složené z nejlepších tuzemských studentek hrajících volejbal mohlo konkurovat třeba i profesionálním celkům ze samotné české špičky. „Špičkové mladé volejbalistky, které zároveň studují, by měly mít tu největší motivaci jít právě k nám,“ doplnil.
Zemánek se zároveň netají tím, že jednou z hlavních motivací k vybudování silného univerzitního centra v Olomouci, byl i historicky relativně nedávný, ale o to razantnější nástup silného Prostějova na českou volejbalovou scénu. „Pokud chceme po sportovní stránce konkurovat ekonomické síle třeba právě tohoto velkoklubu, musíme jít svou vlastní cestou a soustředit u nás ty opravdu nejlepší hrající vysokoškolačky. Příprava takového projektu je ale během na dlouhou trať a jedním z postupných kroků byl rovněž postup šternberského Sokola do extraligy,“ připomněl volejbalové události posledních let předseda olomouckého klubu. Ten už se na novou, i když náročnou výzvu těší: „Musím velmi poděkovat současnému vedení Univerzity Palackého za jeho vstřícnost a spolupráci. Věřím, že spolu dosáhneme velkých věcí,“ uzavřel Jiří Zemánek.
V Prostějově je klub financován ze soukromých zdrojů (Chrenek) a v Olomouci to bude za státní peníze (Ministerstvo školství).