Derby bez výsledkového překvapení. Šternberk porážíme za hodinu 3:0
Podruhé v rozehrané extraligové sezoně došlo na pikantní derby volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc a Sokola Šternberk v 17. soutěžním kole. Týmy s řadou hráček, které působily v obou klubech, se tentokrát střetly v hanácké metropoli a stejně jako v prvním měření sil ve Šternberku se i tentokrát zrodil výsledek 3:0 ve prospěch dosud neporaženého lídra tabulky z hanácké metropole.
O něco pikantnější než pro ostatní aktéry bylo derby pro kmenovou hráčku Univerzity Palackého Moniku Dedíkovou, která ještě ve čtvrtek nastoupila jako host za Šternberk a navíc coby jeho kapitánka, aby o dva dny později stála už zase na druhé straně barikády v olomouckém dresu. Na lavičce Sokola chyběl ze zdravotních důvodů také kouč Vladimír Sirvoň, kterého zastoupil jeho dosavadní asistent Jan Drešl. Tím však byl překvapením konec. Jako první šel sice do vedení Šternberk (0:2, 2:4), ale domácí favorit skóre záhy otočil a v poklidném tempu si dokráčel pro výhru 25:17.
Hned na začátku druhé sady vedly vysokoškolačky 5:1 a tento moment předznamenal další průběh setu. Univerzita svůj náskok postupně navyšovala, kouč Sokolek Drešl už za stavu 15:7 vyčerpal oba své oddechové časy a druhé dějství nakonec skončilo vysoko 25:14.
Podobný, i když ne tak rychlý průběh měla také třetí část duelu. Ze stavu 2:3 to bylo 6:3, Šternberk pak sice dvakrát srovnal (12:12, 13:13), ale vše rozhodla série servisů Napolitano Šenkové, po níž to bylo 19:13. Další šňůru na podání pak předvedla Kossányiová (19:14, 24:14) a Univerzita Palackého po výsledku 25:16 podle očekávání porazila Sokol 3:0.
„Soupeř ukázal své kvality a oprávněnost prvního místa v tabulce. I když je sezona v plném proudu, tak my se ještě potřebujeme sehrát s novými posilami a především nahrávačkou. Intenzivně se budeme připravovat na boje o vyhnutí se baráži,“ řekl zastupující šéf šternberské lavičky Jan Drešl.
„Průběh utkání odpovídal postavení obou týmů v tabulce. My jsme jej až na pomalejší rozjezdy v úvodu prvního a třetího setu měli stále pod kontrolou. Nyní nás čeká velmi důležitá bitva v evropském poháru CEV, na kterou se už plně koncentrujeme,“ připomněl domácí trenér Jiří Teplý.
V posledním kole základní části extraligy se Olomoučanky představí v sobotu 26. ledna od 17 hodin v Ostravě a Šternberk přivítá ve stejnou dobu mistrovský Prostějov. Univerzitu však ještě předtím, ve čtvrtek 24. ledna čeká domácí odveta evropského poháru CEV Cup proti belgickému Asterixu Beveren. Hrát se bude od 19 hodin a vysokoškolačky se po výhře 3:1 v Belgii budou snažit potvrdit postup mezi osm nejlepších týmů soutěže.
VK UP Olomouc – TJ Sokol Šternberk 3:0 (17, 14, 16)
Rozhodčí: Ištvanech, Vachutka
Čas: 59 minut
Diváků: 400
Olomouc: Kubínová, Košická, Trnková, Napolitano Šenková, Kossányiová, Strušková, libero Kovářová.
Šternberk: Hudylivová, Mirchevová, Schandlová, Dias Godoiová, Kotlabová, Schvanská, libero Kaňková. Střídaly: Zemánková, Kneiflová, Oborná.
Zápas byl zcela jasný, trenér zase obměnil základ, aby všechny hráčky byly v herním rytmu. Mě tentokrát více zaujaly svazové statistiky. Olomouc která jasně vede ligu nemá v individuálním hodnocení dosažených bodů i hodnocení útoku v první dvacítce ani jednu hráčku. Je to dáno tím, že UP má velmi silnou lavičku, trenér pravidelně střídá a tak naše děvčata mají odehráno o třetinu, někdy až o polovinu setů méně než hráčky z jiných klubů. Např. klíčové hráčky Prostějova a Brna útočily skoro 700x, naše Kossy má 314, Michalíková 263 a Gábina jen 249 nahrávek. Myslím, že objektivnější statistika by byl žebříček % úspěšnosti útoku, než počet složených míčů. Stejnou systémovou chybu vidím u hodnocení blokařek, kde není zohledněný počet odehraných setů a tabulka je postavena pouze na počet úspěšných bloků. Stejný problém je také u servisu a příjmu.
Stejně problematické jsou týmové statistiky, které samozřejmě vycházejí z individuálního hodnocení a v některých případech zvýhodňují družstva která odehrála více setů než úspěšnější soupeř.
Zajímavým kriteriem je hodnocení úspěšnosti hráček a následně týmu tzv. VP. Podle statistik mají nejvíce VP hodnocení VK PV a to 631, UP Ol 597 i když VK má za odehraných 17 kol 370 nevynucených chyb oproti 308 chybám Olomouce, které by se měly samozřejmě projevit v individuálním hodnocení hráček VP. Vím , že statistiky jsou tzv. přesný součet nepřesných čísel, ovlivněný kvalitou statistiků v jednotlivých klubech, přesto by se dle mého soudu nad metodikou jejího sledování měli pánové na cvf zabývat.
Jj.jsou to neoběktivní statistiky. Spíš by mě zajímalo,kterou palubovku bude sdílet do konce sezóny naše kapitánka národního týmu.
Nase kapitánka z reprezentace která nemá žádný minulost ( rozkliknul jsem její volejbalovou historii ) nikde nefiguruje kadetkach v juniorkach před kadetkach a žádných výběrech . Hrála v Belgii poloprofesionalnim klubu v Německu klub sestoupil v Polsku klub sestoupil naposledy v Rumunsku kde v prosinci skončila . Údajně bude hrát Filipinskou soutěž . I po takové úspěšne kariéře se dá v českém ženském narodaku dělat kapitánku .
A ještě dodávám,že volejbalovým začátkům se učila u pana Farmačky,v jeho byznysu jménem volejbalová škola na zš k milíčovu Praha 4. Kde volejbalové základy učili tělocvikáři z místní školy,kteří se zabývají různými sporty,ale volejbalem rozhodně ne. Jinak kadetkami a juniorkami prošla klubem Kometa Praha.Tomu tedy říkám kariéra.